
Krzysztof Tarka (1965-2022)
Wczoraj, 19 stycznia 2022 r., odszedł od nas prof. dr hab. Krzysztof Tarka. Wspaniały uczony i wybitny historyk. Badacz problematyki mniejszościowej i jeden z autorytetów naukowych w problematyce powojennej emigracji. Od kilkudziesięciu lat związany najpierw z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, a potem z Uniwersytetem Opolskim i jego Instytutem Historii. Nasz mentor i przyjaciel.
Z Instytutem Śląskim współpracował równie długo jako członek różnych gremiów naukowych, a przede wszystkim jako autor, redaktor i recenzent. Jeszcze kilka tygodni temu na konferencji instytutowej dyskutowaliśmy o jego licznych planach i projektach naukowych. Dziś smutkiem okryło się Wilno, Puńsk, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław, Londyn i Nowy Jork.
Trudno się z tym pogodzić.
Bernard Linek
Piotr Pałys
Pogrzeb śp. prof. Krzysztofa Tarki odbędzie się w czwartek 27.01.2022 o godz. 12.00 w kościele w Opolu-Grudzicach
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie