W najbliższą środę 11 października pracownicy Zakładu Wydawniczego Instytutu Śląskiego będą obecni na Targach Książki KakauSzale w Rudzie Śląskiej. W godzinach 12.00-18.00 na stoisku Instytutu będzie można zapoznać się z naszymi nowościami wydawniczymi, jak również odrobinę starszymi publikacjami.
Impreza odbędzie się już po raz dziewiąty w Holu Głównym historycznego i niezwykle urokliwego dworca kolejowego stacji Ruda Chebzie, mieszczącej się przy ul. Dworcowej 33. Charakterystyczna sylwetka dworca nawiązuje do typowych budowli przemysłowych z epoki, tworząc doskonałą targową atmosferę. Organizator zapewnia darmowy poczęstunek napojem z łusek kakaowca.
Zapraszamy!
Stacja kolejowa Ruda Chebzie
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1588 – wojska polskie pod wodzą hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego rozgromiły pod Byczyną austriackie wojska arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, pretendenta do polskiej korony
- 1848 – w Końskiej (obecnie część Trzyńca) na Zaolziu, urodził się Jan Kubisz (zm. 25 marca 1929 r. w Gnojniku), nauczyciel, poeta, pamiętnikarz, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, działacz społeczny Czytelni Ludowej w Cieszynie, Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, autor wiersza Do Olzy, znanego bardziej pod tytułem Płyniesz Olzo, który stał się hymnem Śląska Cieszyńskiego oraz pieśni Ojcowski dom, drukował w „Gwiazdce Cieszyńskiej” i „Przyjacielu Ludu”, autor Pamiętnika starego nauczyciela (1928)
- 1945 – Armia Czerwona zajęła Gliwice, Oleśnicę i prawobrzeżną część Opola




Rok 1945 na Śląsku
Kresowianie na Śląsku po 1945 r.
Interaktywna mapa miejsc pamięci
Serwis Opolskie Drogi do Wolności – kompendium wiedzy i powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku


