Dnia 9 października o godz. 11:00 pod pomnikiem Jana Pawła II w Górze Św. Anny miało miejsce otwarcie wystawy 40 lat temu na Górze Św. Anny. 21 czerwca 1983 r., poświęconej spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II w dniu 21 czerwca 1983 r. podczas jego drugiej pielgrzymki do Polski.
Gości przywitał dyrektor Instytutu Śląskiego, dr Bartosz Kuświk, następnie głos zabrali ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich oraz inicjatorka wystawy, dr Joanna Ojdana z Instytutu Historii UO.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. dyrektor Biura Wojewody, Violetta Kozakiewicz, która w imieniu Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego dziękowała Instytutowi oraz Joannie Ojdanie za przygotowanie i realizację wystawy, a ponadto burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, dyrektor Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Leśnicy Edyta Gola oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśnicy Barbara Górna z uczniami SP w Leśnicy.
Fot. Joanna Siek
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1810 – w Czerninie k. Góry urodził się Robert Fiedler (zm. 2 maja 1877 r. w Międzybórzu k. Oleśnicy), pastor ewangelicki, pisarz, folklorysta, obrońca języka polskiego
- 1849 – w Nieboczowach k. Wodzisławia Śląskiego urodził się Józef Wajda (zm. 3 lutego 1923 r. w Hajdukach Wielkich, obecnie część Chorzowa), ksiądz katolicki, działacz narodowy i społeczny, założyciel i przewodniczący Związku Katolickich Robotników w Kielczy, wspierał Związek Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich w Zawadzkiem, poseł do parlamentu Rzeszy oraz pruskiego Landtagu, w czasie powstań i plebiscytu czynny w agitacji polskiej