Wieczorem 8 listopada 2019 r. w Radiu Opole odbył się koncert “Pieśni znad Odry” w wykonaniu trio Grzegorza Płonki, Jacka Dzwonowskiego i Tomasza Drozdka, zorganizowany przez Instytut Śląski i Radio Opole.
Wydarzeniu temu towarzyszyła prezentacja śpiewnika śląskich pieśni związanych z rzeką Odrą wydanego przez Instytut Śląski. Wyboru pieśni do tej publikacji, zgromadzonych w pierwszych dziesięcioleciach po wojnie przez nieżyjącego już etnografa-muzykologa Adolfa Dygacza, dokonała jego żona Janina Dygacz. Przedstawiła ona słuchaczom bogaty dorobek folklorysty, który dotychczas pozostawał nieznany szerszemu odbiorcy.
Wokalno-instrumentalny występ przybliżył słuchaczom brzmienie wybranych wariantów niektórych pieśni opublikowanych w śpiewniku. Nie były to utwory jedynie o Odrze, ale przede wszystkim o ludziach, którzy dawniej wzdłuż tej rzeki żyli i doświadczali zmiennych kolei losu: pracowali, bawili się, witali nowe życie, borykali się z biedą, starością, przemijaniem i tęsknotą.
Zaskoczeniem dla wielu obecnych mogła okazać się oryginalna melodia znanej powszechnie pieśni o opolskich dziouchach. Muzycy jednak nie poprzestali tylko na odtworzeniu linii melodycznej tego i pozostałych utworów, ale też wzbogacili je o niepowtarzalne, czasem egzotyczne brzmienia instrumentów etnicznych i pomysłowe, a jednocześnie dyskretne aranżacje. Zaprosili obecnych do wspólnego śpiewania. Zostali za to nagrodzeni brawami i prośbami o ponowne wykonanie.
Koncert będzie retransmitowany w Radiu Opole w audycji „Muzyka Źródeł” dnia 15 listopada o godz. 23:00.
Zapraszamy do zapoznania się ze śpiewnikiem „Pieśni znad Odry”: https://instytutslaski.pl/ksiegarnia/piesni-znad-odry/
Koncert i publikacja śpiewnika zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy