Zapraszamy na wystawę w j. polskim i czeskim upamiętniającą 15 lat istnienia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ) zrzeszającej Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ostrawski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Śląski w Opawie, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Wrocławski. Do zrzeszenia przystąpił też Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu.
Celem powstania zrzeszenia uczelni KRUŚ było zacieśnienie wieloletniej współpracy na polu badań i działań na rzecz polsko-czesko-niemieckiej współpracy transgranicznej i nadanie jej nowego wymiaru zgodnie z procesem bolońskim. Rozszerzono formułę na działania multilateralne w dziedzinach takich jak ochrona i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego pogranicza, w szczególności Śląska, ochrona środowiska, badanie i wspieranie rozwoju społecznego, współpraca nauki i gospodarki i in.
Zamierzenia te realizowane są poprzez wspólne konferencje, seminaria, projekty badawcze, warsztaty, konkursy i inne wydarzenia, a także publikacje – m.in. słowniki, podręczniki interaktywne czy mapy interaktywne, wspólne projekty edukacyjne oraz powoływanie i wspieranie różnych form współpracy.
Ze strony PIN-Instytutu Śląskiego oraz Stowarzyszenia Instytut Śląski wspomnieć należy przede wszystkim serię konferencji i publikacji „Colloquium Opole”, a także członkostwo w Radzie Programowej, czynne uczestnictwo w konferencjach i seminariach oraz publikowanie wyników badań w ramach Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich powołanego przez KRUŚ celem koordynacji i prowadzenia wspólnych badań śląskoznawczych.
Wystawa jest dostępna w holu III piętra gmachu PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu przy ul. Piastowskiej 17 w dniach 26 kwietnia – 10 maja 2019; wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1873 – w Sadzawce (obecnie część Siemianowic Śląskich) urodził się Wojciech Korfanty (zm. 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie), polityk, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego, poseł na Sejm RP, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa, wydawca wraz z Janem Kowalczykiem pierwszego numeru „Górnoślązaka”, oraz „Polaka”, „Kuriera Śląskiego” „Rzeczpospolitej” i „Polonii”
- 1912 – w Ostaszkach urodził się Bogumił Wyszomirski (zm. 6 lutego 1959 r. w Opolu), prawnik, poeta, felietonista, żołnierz Armii Krajowej, radca prawny w Akademii Medycznej w Zabrzu oraz w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie, członek Związku Literatów Polskich, redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, pisał do „Głosów znad Odry”, „Śląska Literackiego”, „Trybuny Opolskiej”, „Kalendarza Opolskiego”, „Życia Literackiego”
- 1920 – założono Klub Piłkarski Ruch Chorzów
- 1971 – założono Klub Sportowy GKS Tychy