Zapraszamy do udziału
w Konkursie „Opowiem Ci o Kresach”
– wspomnienia, relacje, pamiątki
w kategoriach:
- uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych
- uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych
- osoby pełnoletnie
Jeśli masz kresowe korzenie lub dziedzictwo Kresów Wschodnich jest Ci bliskie, zapraszamy do udziału w konkursie „Opowiem Ci o Kresach” – wspomnienia, relacje, pamiątki przeznaczonym dla mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Znajdź w swoim środowisku pamiątki związane z Kresami – niepublikowane wspomnienia Kresowian, rodzinną fotografię czy rzecz codziennego użytku przywiezioną z Kresów, opisz je, przepisz, opracuj. Możesz w ten sposób pomóc nam ocalić od zapomnienia dziedzictwo kresowe na Śląsku.
Pracę konkursową przywieź lub prześlij do Instytutu Śląskiego (ul. Piastowska 17, 45-082 Opole lub na adres: konkurs@instytutslaski.pl) w terminie 1–31 stycznia 2023 r. (z dopiskiem „Opowiem Ci o Kresach”).
Do pobrania:
- Regulamin konkursu (PDF)
- Zał. 1: Formularz zgłoszeniowy uczestnika konkursu (DOCX)
- Zał. 2: Zgody przedstawiciela osoby poniżej 18 roku życia (DOCX)
- Zał. 3: Zgody osoby od 18 roku życia (DOCX)
- Zał. 4: Zgody nauczyciela przygotowującego ucznia do udziału w konkursie (DOCX)
- Ulotka konkursu (PDF)
OKOŁOKONKURSOWE WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Dla nauczycieli, którzy chcą wesprzeć swoich uczniów wykonaniu pracy konkursowej, 20 października 2022 r. godz. 13:00 w Instytucie Śląskim (oraz w wersji zdalnej) odbędą się warsztaty na temat poszukiwania, zabezpieczania i opisywania pamiątek rodzinnych (fotografii, źródeł genealogicznych), niepublikowanych wspomnień i relacji ustnych.
Wypełnione zgłoszenie na warsztaty dla nauczycieli (DOCX) prosimy przesłać do 15 października 2022 r. na adres: konkurs@instytutslaski.pl lub skorzystać z formularza zgłoszeniowego online.
Organizatorzy: Instytut Śląski, Stowarzyszenie „Opolscy Genealodzy”.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat honorowy:
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1869 – w Pawłowicach k. Pszczyny urodził się Paweł Brandys (zm. 24 kwietnia 1950 r. w Michałkowicach, obecnie część Siemianowic Śląskich), ksiądz katolicki, działacz polityczny i narodowy, poseł, senator RP
- 1927 – rozpoczęła nadawanie Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach
- 1955 – otwarto Planetarium Śląskie w Chorzowie
- 1964 – rozpoczął działalność Teatr Ziemi Rybnickiej
- 1965 – w Mikołowie zmarł Ryszard Bąk (ur. 8 marca 1889 r. w Wyrach k. Mikołowa), powstaniec śląski, współzałożyciel Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, w III powstaniu śląskim był adiutantem dowódcy Podgrupy „Linke”, przedsiębiorca, prezes Towarzystwa Śpiewu „Harmonia”, członek Bractwa Kurkowego
- 1968 – w Tychach otwarto Stadion Zimowy
- 1989 – w Opolu zmarł doktor Maksymilian Kośny (ur. 11 grudnia 1905 r. w Chróścicach k. Opola), lekarz, brał udział w akcji plebiscytowej, walczył w III powstaniu śląskim, działał w Związku Polaków w Niemczech, organizator polskiej administracji na Śląsku po 1945 r., sekretarz Polskiego Stronnictwa Ludowego w Opolu, członek Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach, uczestnik I Zjazdu Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, członek Związku Bojowników o Wolność i Demokrację