W dniach 24–26 kwietnia 2023 r. gościliśmy na Opolszczyźnie dyrektorów instytucji kultury z całej Polski. W poniedziałek przedstawiciele instytucji, prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Wiceprezesem Rady Ministrów i Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesorem Piotrem Glińskim, Sekretarzem Stanu Jarosławem Selinem, parlamentarzystami i samorządowcami ziemi brzeskiej odwiedzili Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Tam rozpoczęto pierwszą część corocznej narady roboczej, która zainicjowana została i jest koordynowana przez Narodowy Instytut Ochrony Muzealnictwa I Ochrony Zbiorów, pod dyrekcją dr Pauliny Florjanowicz. Podczas obrad głos zabrał nowy dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, dr Piotr Szpanowski.
Oprócz podsumowań uczestnicy dyskutowali również o planach rozwoju poszczególnych placówek. W realizacji tych planów pomocne zapewne będą doświadczenia, które dyrektorzy chętnie wymieniali w kuluarowych rozmowach.
W kolejnym dniu, we wtorek, uczestnicy spotkania przenieśli się do nowego budynku Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. W drodze do Łambinowic dyrektorzy zwiedzili miejsca martyrologii i pamięci, związane z obozem jenieckim w Łambinowicach. Następnie kontynuowali prezentacje i dyskusje na temat pracy poszczególnych instytucji.
Ostatniego dnia, w środę, podsumowano dwudniowe obrady, a następnie dyrektorzy udali się z wizytą do opolskiej siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytutu Śląskiego i Muzeum Polskiej Piosenki.
Wydarzenie to zostało zorganizowane wspólnie przez trzy opolskie instytucje: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz Instytut Śląski.
Zapraszamy na fotorelację ze spotkania.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu