Redakcja „Studiów Śląskich” informuje, że w 2023 r. przygotowuje do druku tom monograficzny z tematem przewodnim:
Śląskie regiony i miasta w zmiennej rzeczywistości gospodarczej, społecznej i politycznej 21. wieku
W tym tomie chcemy podjąć refleksję naukową nad blisko ćwierćwieczem 21. wieku obfitującym w znaczące zmiany uwarunkowań gospodarczych, społecznych i politycznych, które wiążą się m. in. z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej, zmianami w jej funkcjonowaniu, głębokim światowym kryzysem gospodarczym, przedłużającymi się problemami demograficznymi i migracyjnymi, pandemią i jej skutkami, rosyjską agresją i wojną w Ukrainie i wieloma innymi procesami, skutkującymi również nowymi trendami rozwojowymi na historycznym Śląsku, w woj. lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.
Redaktorem tematycznym 93. tomu „Studiów Śląskich” jest prof. Krystian Heffner.
Do składania tekstów zapraszamy wszystkich badaczy i naukowców (historyków, ekonomistów, politologów, socjologów, geografów) zainteresowanych problematyką badawczą związaną ze Śląskiem.
Autorów zainteresowanych opublikowaniem tekstów w tomie 93. prosimy o nadsyłanie ich na adres redakcji do 30 sierpnia 2023 r. Wszystkich autorów zapraszamy do składania tekstów dotyczących życia naukowego w postaci artykułów recenzyjnych i recenzji, sprawozdań z konferencji i raportów z realizowanych projektów.
Do pobrania: pełna treść CfP (PDF)
Więcej: pełna informacja dla autorów – prawa, obowiązki i rady
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1692 – w Komorowie k. Sycowa urodził się Jerzy Szlag (zm. 11 grudnia 1764 r. we Wrocławiu), pastor luterański, wydawca, tłumacz, rektor Miejskiej Szkoły Polskiej we Wrocławiu, działał na rzecz języka polskiego i kultury polskiej
- 1920 – w Chorzowie Starym urodził się Kazimierz Smoleń (zm. 27 stycznia 2012 r. w Oświęcimiu), prawnik, więzień KL Auschwitz i Mauthausen, w obozie był pisarzem, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, główny twórca i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu