Zakład Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska przygotował wystawę, której pomysłodawcą jest dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. Ekspozycja „Chwycić za serce” to wynik projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”, realizowanego w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, którego koordynatorem jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia.
Wernisaż wystawy odbył się 6 czerwca br. w Instytucie Śląskim. Podczas spotkania Leokadia Drożdż koordynator regionalny na Śląsk Opolski projektu, przedstawiła jego założenia, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska opowiedziała o genezie powstania wystawy, natomiast o swojej pasji mówił właściciel kolekcji Tomasz Czorny, który oczarował słuchaczy swoją gwarą i wiedzą na temat śląskich tradycji, dawnych strojów oraz wyposażenia domostw, stanowiących oś i motyw przewodni wystawy.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji znajdującej się na III piętrze Instytutu Śląskiego przy ul. Piastowskiej 17 w Opolu. Można również umówić się na grupowe zwiedzanie wraz z komentarzem po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z opiekunem wystawy dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską – tel. 516 120 973.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1428 – w bitwie pod Starym Wielisławiem zginął ostatni z Piastów ziębickich książę Jan
- 1851 – w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) urodził się Jan Ligoń (zm. 19 września 1917 r. w Bytomiu), działacz społeczno-kulturalny, pisarz, poeta, bibliotekarz Kółka Towarzyskiego w Królewskiej Hucie, reżyser i aktor amatorskich przedstawień, autor licznych wierszy, które publikował m.in. w: „Gazecie Górnośląskiej” i „Katoliku”