Jest to projekt realizowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia we współpracy z Instytutem Śląskim w ramach konsorcjum z innymi instytucjami tworzącymi Sieć Ziem Zachodnich i Północnych.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób, które prowadzą Izby Pamięci udaje się ocalić i zachować wiele historycznie cennych przedmiotów i pamiątek na Śląsku Opolskim. Stanowią one świadectwo złożonych dziejów zamieszkiwanych przez nas ziem. Pamiątki gromadzone w lokalnych Izbach Regionalnych są nośnikami pamięci o przeszłości i posiadają nieocenioną wartość źródłową i historyczną, a jako takie powinny podlegać szczególnej ochronie.
Celem tego projektu jest stworzenie bazy danych Izb Regionalnych w Polsce, zabezpieczanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, wzmocnienie tożsamości lokalnej poprzez realizowanie mikroprojektów i wspieranie lokalnych społeczności w działaniach związanych z pamięcią historyczną.
Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na stronie: www.ocalonedziedzictwa.pl
Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” i do odkrywania historii Śląska Opolskiego na nowo.
Leokadia Drożdż
Koordynator Regionalny
Śląsk Opolski
leokadia.drozdz@zajezdnia.org
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1868 – we Wrocławiu urodził się Fritz Haber (zm. 29 stycznia 1934 r. w Bazylei w Szwajcarii), chemik niemiecki, laureat Nagrody Nobla (1918) w dziedzinie chemii za opracowanie metody syntezy amoniaku z azotu i wodoru, główny organizator produkcji i zastosowania gazów bojowych przez armię niemiecką
- 1919 – w Podhajcach k. Brzeżan urodził się Adam Śmietański (zm. 7 grudnia 1992 r. w Klisinie koło Głubczyc), artysta fotograf, w 1945 r. osiedlił się w Opolu, założyciel zakładu „Foto-Wrzos” przy ul. Krakowskiej, który funkcjonował do 1977 r., prezes Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików
- 1930 – w Katowicach zainaugurował obrady Sejm Śląski III kadencji
- 2001 – w Wodzisławiu Śląskim zlikwidowano KWK „1 Maja”