Jest to projekt realizowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia we współpracy z Instytutem Śląskim w ramach konsorcjum z innymi instytucjami tworzącymi Sieć Ziem Zachodnich i Północnych.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób, które prowadzą Izby Pamięci udaje się ocalić i zachować wiele historycznie cennych przedmiotów i pamiątek na Śląsku Opolskim. Stanowią one świadectwo złożonych dziejów zamieszkiwanych przez nas ziem. Pamiątki gromadzone w lokalnych Izbach Regionalnych są nośnikami pamięci o przeszłości i posiadają nieocenioną wartość źródłową i historyczną, a jako takie powinny podlegać szczególnej ochronie.
Celem tego projektu jest stworzenie bazy danych Izb Regionalnych w Polsce, zabezpieczanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, wzmocnienie tożsamości lokalnej poprzez realizowanie mikroprojektów i wspieranie lokalnych społeczności w działaniach związanych z pamięcią historyczną.
Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na stronie: www.ocalonedziedzictwa.pl
Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych” i do odkrywania historii Śląska Opolskiego na nowo.
Leokadia Drożdż
Koordynator Regionalny
Śląsk Opolski
leokadia.drozdz@zajezdnia.org
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1891 – w Opolu urodził się Szymon Koszyk (zm. 11 sierpnia 1972 r. w Opolu), powstaniec śląski, działacz społeczny i narodowy, 3 maja 1920 r. zorganizował w Opolu pochód, który skończył się starciem z niemieckimi bojówkami, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na powiat opolski, adiutant I baonu opolskiego w III powstaniu śląskim, od 1945 r. burmistrz Głuchołaz, organizator Archiwum Miejskiego w Opolu
- 1924 – powstał Związek Stowarzyszeń Młodzieży Polsko-Katolickiej na Śląsku Opolskim
- 1951 – w Jastrzębiu-Zdroju zmarł Maksymilian Wilimowski (ur. 7 października 1886 r. w Siemianowicach Śląskich), lekarz, działacz niepodległościowy i społeczny