Redakcja „Studiów Śląskich” informuje, że w 2023 r. przygotowuje do druku tom monograficzny z tematem przewodnim:
Śląskie regiony i miasta w zmiennej rzeczywistości gospodarczej, społecznej i politycznej 21. wieku
W tym tomie chcemy podjąć refleksję naukową nad blisko ćwierćwieczem 21. wieku obfitującym w znaczące zmiany uwarunkowań gospodarczych, społecznych i politycznych, które wiążą się m. in. z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej, zmianami w jej funkcjonowaniu, głębokim światowym kryzysem gospodarczym, przedłużającymi się problemami demograficznymi i migracyjnymi, pandemią i jej skutkami, rosyjską agresją i wojną w Ukrainie i wieloma innymi procesami, skutkującymi również nowymi trendami rozwojowymi na historycznym Śląsku, w woj. lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.
Redaktorem tematycznym 93. tomu „Studiów Śląskich” jest prof. Krystian Heffner.
Do składania tekstów zapraszamy wszystkich badaczy i naukowców (historyków, ekonomistów, politologów, socjologów, geografów) zainteresowanych problematyką badawczą związaną ze Śląskiem.
Autorów zainteresowanych opublikowaniem tekstów w tomie 93. prosimy o nadsyłanie ich na adres redakcji do 30 sierpnia 2023 r. Wszystkich autorów zapraszamy do składania tekstów dotyczących życia naukowego w postaci artykułów recenzyjnych i recenzji, sprawozdań z konferencji i raportów z realizowanych projektów.
Do pobrania: pełna treść CfP (PDF)
Więcej: pełna informacja dla autorów – prawa, obowiązki i rady
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”