Dnia 29 listopada 2022 r. odbył się III Opolski Turniej Debat Oksfordzkich organizowany przez Instytut Śląski we współpracy z Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Wyższą Szkołą Bankową w Opolu oraz Fundacją „Projekty Edukacyjne” z Poznania w ramach organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.
Uczestników turnieju przywitali: dr Katarzyna Mizera – Dziekan Wydziału Ekonomicznego w Opolu Filii Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Janusz Berdzik – wicedyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Jan Piosik – Prezes Fundacji „Projekty Edukacyjne” oraz dr Bartosz Kuświk – dyrektor Instytutu Śląskiego. III Opolski Turniej Debat Opolskich prowadziła Leokadia Drożdż z Instytutu Śląskiego.
W turnieju wzięły udział 4 drużyny z województwa opolskiego. Drużyny reprezentowały następujące szkoły:
– Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku;
– Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku;
– Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr IX in. Gen. Władysława Andersa w Opolu;
– II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.
Drużyny mierzyły się z następującymi tezami:
- Podział Górnego Śląska, który wszedł w życie w 1922 roku był najlepszą możliwą drogą rozwiązania problemu jego powojennej przynależności państwowej.
- Warszawskie przesilenie rządowe w roku 1922 przesłoniło doniosłość przyłączenia części Górnego Śląska do Macierzy.
- W przeciwieństwie do entuzjazmu z jakim przyjęto dostęp do Morza Bałtyckiego, Polacy nie potrafili docenić przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.
- Wojciech Korfanty był twarzą polskiej batalii o Górny Śląsk w latach 1918–1922 i przesłonił dokonania innych postaci.
Zwyciężyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu w składzie: Sławomir Walczak, Oliwer Basczyk, Michał Mucha, Mateusz Namyślak, Andrzej Oszywa. Opiekunem drużyny była Marzanna Gądek-Radwanowska.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku w składzie: Olga Markiewicz, Patryk Walczak, Agnieszka Sytniewska, Oskar Włoch, Dawid Łakomski. Opiekunem grupy była Joanna Piłat.
Na trzecim miejscu uplasowała się kolejna drużyna z Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku w składzie: Justyna Tomys, Kacper Sychla, Adrian Sobania, Marta Klicińska¸ Michał Kucharewicz. Jej opiekunem była również Joanna Piłat.
Najlepszym Mówcą III Opolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich okazał się Mateusz Namyślak z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.
III Opolski Turniej Debat Oksfordzkich oceniało znakomite jury, w skład którego wchodzili znawcy debat oksfordzkich z całej Polski.
Uczniowie w ramach debaty mieli okazję spierać się w kulturalny i wyważony sposób na zróżnicowane i wymagające bogatej wiedzy tematy, co przyczyniło się do wzbogacenia ich zdolności retorycznych i rozwijania sztuki prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów oraz swobody wypowiedzi.
Sfinansowano w ramach organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1819 – w Niederstotzingen w Niemczech urodził się Juliusz Roger (zm. 7 stycznia 1865 r. w Rudach Raciborskich), przyrodnik, etnolog, lekarz księcia raciborskiego Wiktora I Maurycego, królewski radca sanitarny, badacz i zbieracz pieśni górno¬śląskich, autor wydanych w 1863 r. we Wrocławiu Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku
- 1869 – w Załęskiej Hałdzie (obecnie część Katowic) urodził się Teofil Patalong (zm. 6 września 1939 r. w Załężu, obecnie część Katowic), górnik, działacz narodowy, społeczny i plebiscytowy, członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół”, współzałożyciel Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, powstaniec śląski, komendant Straży Obywatelskiej w Załęskiej Hałdzie, zastrzelony przez Niemców
- 1891 – w Dearborn w USA zmarł Leopold Moczygemba (ur. 18 października 1825 r. w Płużnicy Wielkiej k. Strzelec Opolskich), ksiądz katolicki, franciszkanin konwentualny, założyciel miejscowości Panna Maria w Teksasie i Seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake w stanie Michigan, kupił ziemie koło San Antonio i sprowadził grupę Górnoślązaków, którzy założyli tu osadę Panna Maria
- 1925 – w Gorzycach k. Wodzisławia Śląskiego urodził się Bolesław Reiner (zm. 2 marca 1982 r. w Opolu), prawnik, politolog, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, prorektor do spraw dydaktycznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, twórca Instytutu Nauk Społeczno-Politycznych, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu
- 1957 – w Świętochłowicach zmarł Stanisław Wallis (ur. 9 października 1895 r. w Bytomiu), znawca kultury Śląska, polski działacz państwowy, współzałożyciel tajnego koła Filomatów, kierownik Urzędu Ubezpieczeń w Starostwie w Świętochłowicach, z jego inicjatywy powstało Muzeum Powiatu Świętochłowickiego, którego był kustoszem