Dnia 29 listopada 2022 r. odbył się III Opolski Turniej Debat Oksfordzkich organizowany przez Instytut Śląski we współpracy z Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Wyższą Szkołą Bankową w Opolu oraz Fundacją „Projekty Edukacyjne” z Poznania w ramach organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Uczestników turnieju przywitali: dr Katarzyna Mizera – Dziekan Wydziału Ekonomicznego w Opolu Filii Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Janusz Berdzik – wicedyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Jan Piosik – Prezes Fundacji „Projekty Edukacyjne” oraz dr Bartosz Kuświk – dyrektor Instytutu Śląskiego. III Opolski Turniej Debat Opolskich prowadziła Leokadia Drożdż z Instytutu Śląskiego.

W turnieju wzięły udział 4 drużyny z województwa opolskiego. Drużyny reprezentowały następujące szkoły:

Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku;

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku;

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr IX in. Gen. Władysława Andersa w Opolu;

II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.

Drużyny mierzyły się z następującymi tezami:

  1. Podział Górnego Śląska, który wszedł w życie w 1922 roku był najlepszą możliwą drogą rozwiązania problemu jego powojennej przynależności państwowej.
  2. Warszawskie przesilenie rządowe w roku 1922 przesłoniło doniosłość przyłączenia części Górnego Śląska do Macierzy.
  3. W przeciwieństwie do entuzjazmu z jakim przyjęto dostęp do Morza Bałtyckiego, Polacy nie potrafili docenić przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.
  4. Wojciech Korfanty był twarzą polskiej batalii o Górny Śląsk w latach 1918–1922 i przesłonił dokonania innych postaci.

Zwyciężyła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu w składzie: Sławomir Walczak, Oliwer Basczyk, Michał Mucha, Mateusz Namyślak, Andrzej Oszywa. Opiekunem drużyny była Marzanna Gądek-Radwanowska.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku w składzie: Olga Markiewicz, Patryk Walczak, Agnieszka Sytniewska, Oskar Włoch, Dawid Łakomski. Opiekunem grupy była Joanna Piłat.

Na trzecim miejscu uplasowała się kolejna drużyna z Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku w składzie: Justyna Tomys, Kacper Sychla, Adrian Sobania, Marta Klicińska¸ Michał Kucharewicz. Jej opiekunem była również Joanna Piłat.

Najlepszym Mówcą III Opolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich okazał się Mateusz Namyślak z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.

III Opolski Turniej Debat Oksfordzkich oceniało znakomite jury, w skład którego wchodzili znawcy debat oksfordzkich z całej Polski.

Uczniowie w ramach debaty mieli okazję spierać się w kulturalny i wyważony sposób na zróżnicowane i wymagające bogatej wiedzy tematy, co przyczyniło się do wzbogacenia ich zdolności retorycznych i rozwijania sztuki prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów oraz swobody wypowiedzi.

 

Sfinansowano w ramach organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy