Ponad 100 paczek, przygotowanych przez pracowników Instytutu Śląskiego oraz zaprzyjaźnionych placówek, trafiło przed Bożym Narodzeniem na Kresy Wschodnie. Polskie dzieci tam mieszkające miały tym samym szansę na radosne święta. Paczki zawiezione zostały dokładnie 19 grudnia, kiedy na Ukrainie obchodzony jest Dzień Świętego Mikołaja.
Zbiórka trwała w dniach 9-16 grudnia 2019 r. i zaangażowały się w nią instytucje z Opola, a także innych gmin naszego województwa. W przygotowanie paczek włączyli się pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Archiwum Państwowego w Opolu, Narodowego Instytutu Dziedzictwa o. Opole, społecznicy ze stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, czy też rodzinnie – państwo Beata i Arkadiusz Świtalscy.
W paczkach znalazły się słodycze oraz przybory szkolne. Jeszcze przed świętami zostały one zawiezione do Mościsk (17 km od granicy polsko-ukraińskiej) oraz Sądowej Wiszni (32 km od granicy). W obu tych miejscowościach wciąż żyje, często w ciężkich warunkach, wielu Polaków. Mimo trudnej sytuacji materialnej, radzą sobie z przeciwnościami losu.
W Mościskach funkcjonuje szkoła polska, w której uczy się ok. 300 dzieci. Natomiast w Sądowej Wiszni działa znany w Polsce patriotyczny zespół „Lilia”. W obu tych miejscowościach znajdują się także parafie rzymskokatolickie.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”