Ponad 100 paczek, przygotowanych przez pracowników Instytutu Śląskiego oraz zaprzyjaźnionych placówek, trafiło przed Bożym Narodzeniem na Kresy Wschodnie. Polskie dzieci tam mieszkające miały tym samym szansę na radosne święta. Paczki zawiezione zostały dokładnie 19 grudnia, kiedy na Ukrainie obchodzony jest Dzień Świętego Mikołaja.

Zbiórka trwała w dniach 9-16 grudnia 2019 r. i zaangażowały się w nią instytucje z Opola, a także innych gmin naszego województwa. W przygotowanie paczek włączyli się pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Archiwum Państwowego w Opolu, Narodowego Instytutu Dziedzictwa o. Opole, społecznicy ze stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, czy też rodzinnie – państwo Beata i Arkadiusz Świtalscy.

W paczkach znalazły się słodycze oraz przybory szkolne. Jeszcze przed świętami zostały one zawiezione do Mościsk (17 km od granicy polsko-ukraińskiej) oraz Sądowej Wiszni (32 km od granicy). W obu tych miejscowościach wciąż żyje, często w ciężkich warunkach, wielu Polaków. Mimo trudnej sytuacji materialnej, radzą sobie z przeciwnościami losu.

W Mościskach funkcjonuje szkoła polska, w której uczy się ok. 300 dzieci. Natomiast w Sądowej Wiszni działa znany w Polsce patriotyczny zespół „Lilia”. W obu tych miejscowościach znajdują się także parafie rzymskokatolickie.