W dniach 24–26 kwietnia 2023 r. gościliśmy na Opolszczyźnie dyrektorów instytucji kultury z całej Polski. W poniedziałek przedstawiciele instytucji, prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Wiceprezesem Rady Ministrów i Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesorem Piotrem Glińskim, Sekretarzem Stanu Jarosławem Selinem, parlamentarzystami i samorządowcami ziemi brzeskiej odwiedzili Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Tam rozpoczęto pierwszą część corocznej narady roboczej, która zainicjowana została i jest koordynowana przez Narodowy Instytut Ochrony Muzealnictwa I Ochrony Zbiorów, pod dyrekcją dr Pauliny Florjanowicz. Podczas obrad głos zabrał nowy dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, dr Piotr Szpanowski.
Oprócz podsumowań uczestnicy dyskutowali również o planach rozwoju poszczególnych placówek. W realizacji tych planów pomocne zapewne będą doświadczenia, które dyrektorzy chętnie wymieniali w kuluarowych rozmowach.
W kolejnym dniu, we wtorek, uczestnicy spotkania przenieśli się do nowego budynku Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. W drodze do Łambinowic dyrektorzy zwiedzili miejsca martyrologii i pamięci, związane z obozem jenieckim w Łambinowicach. Następnie kontynuowali prezentacje i dyskusje na temat pracy poszczególnych instytucji.
Ostatniego dnia, w środę, podsumowano dwudniowe obrady, a następnie dyrektorzy udali się z wizytą do opolskiej siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytutu Śląskiego i Muzeum Polskiej Piosenki.
Wydarzenie to zostało zorganizowane wspólnie przez trzy opolskie instytucje: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz Instytut Śląski.
Zapraszamy na fotorelację ze spotkania.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1741 – do Opola wkroczyły wojska pruskie, po podpisaniu pokoju wrocławskiego kończącego I wojnę śląską miasto znalazło się w granicach Prus
- 1888 – w Zimnicach Małych urodził się Paweł Piechaczek (zm. 17 marca 1961 r.), doktor prawa, naczelny doradca rejencyjny Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej w Opolu, referent m.in.: Wydziału Kościelnego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu, Wydziału Prezydialnego Naczelnej Rady Ludowej w Katowicach, w czasie II wojny światowej aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, od marca 1945 r. starosta opolski tworzący zręby administracji państwowej, dyrektor administracji i nieruchomości przy opolskim Za¬rządzie Miejskim, wiceprezes Koła w Opolu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, kierował Komisją Prawniczo-Regulaminową przy Powiatowej Radzie Narodowej w Opolu, członek Towarzy¬stwa Rozwoju Ziem Zachodnich
- 1918 – we Frysztacie na Zaolziu urodził się Henryk Flame (zm. 1 grudnia 1947 r. w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic), pilot, założyciel Harcerskiej Armii Krajowej, dowódca wojskowy, kapitan Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca grup leśnych VII Okręgu Śląsko-Cieszyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych, zabity przez milicjanta Rudolfa Dadaka
- 1978 – w Bydgoszczy zmarł Teofil Ociepka (ur. 22 kwietnia 1891 r. w Janowie, obecnie część Katowic), malarz prymitywista, jeden z przywódców Grupy Janowskiej