W dniach 24–26 kwietnia 2023 r. gościliśmy na Opolszczyźnie dyrektorów instytucji kultury z całej Polski. W poniedziałek przedstawiciele instytucji, prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Wiceprezesem Rady Ministrów i Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesorem Piotrem Glińskim, Sekretarzem Stanu Jarosławem Selinem, parlamentarzystami i samorządowcami ziemi brzeskiej odwiedzili Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Tam rozpoczęto pierwszą część corocznej narady roboczej, która zainicjowana została i jest koordynowana przez Narodowy Instytut Ochrony Muzealnictwa I Ochrony Zbiorów, pod dyrekcją dr Pauliny Florjanowicz. Podczas obrad głos zabrał nowy dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, dr Piotr Szpanowski.
Oprócz podsumowań uczestnicy dyskutowali również o planach rozwoju poszczególnych placówek. W realizacji tych planów pomocne zapewne będą doświadczenia, które dyrektorzy chętnie wymieniali w kuluarowych rozmowach.
W kolejnym dniu, we wtorek, uczestnicy spotkania przenieśli się do nowego budynku Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. W drodze do Łambinowic dyrektorzy zwiedzili miejsca martyrologii i pamięci, związane z obozem jenieckim w Łambinowicach. Następnie kontynuowali prezentacje i dyskusje na temat pracy poszczególnych instytucji.
Ostatniego dnia, w środę, podsumowano dwudniowe obrady, a następnie dyrektorzy udali się z wizytą do opolskiej siedziby Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytutu Śląskiego i Muzeum Polskiej Piosenki.
Wydarzenie to zostało zorganizowane wspólnie przez trzy opolskie instytucje: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz Instytut Śląski.
Zapraszamy na fotorelację ze spotkania.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1916 – w bitwie pod Kostiuchnówką zginął Jan Łysek (ur. 7 lipca 1887 r. w Jaworzynce k. Cieszyna), działacz kulturalno-oświatowy, poeta, założyciel Legionu Śląskiego, kapitan Legionów Polskich
- 1918 – zawarto umowę między Radą Narodową Księstwa Cieszyńskiego a Narodním Výborem pro Slezsko o rozgraniczeniu kompetencji, co doprowadziło do podziału Śląska Cieszyńskiego na część polską i czeską
- 1937 – w Berlinie podpisano polsko-niemiecką deklarację o mniejszościach narodowych
- 1985 – w Zabrzu w Wojewódzkim Ośrodku Kardiochirurgii zespół profesora Zbigniewa Religi dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca
- 1986 – w Opolu zmarł Stefan Oswald Popiołek (ur. 3 sierpnia 1926 r. w Ochodzach pod Opolem), archiwista, badacz historii i kultury Śląska, twórca i dyrektor Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Opolu, współtwórca opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Komitetu Badań Naukowych Opolszczyzny, zastępca dyrektora i sekretarz naukowy Instytutu Śląskiego, dyrektor Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, należał m.in. do Towarzystwa Przyjaciół Opola, Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich