Już jutro zapraszamy na uroczyste i familijne obchody Święta Niepodległości w Opolu. Część oficjalną obchodów rozpocznie msza św. o godz. 12.00 w Opolskiej Katedrze, a następnie o godz. 13.30 uroczystości przeniosą się pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na pl. Wolności.
Już godzinę później, bo od 14.30 Prezydent Miasta Opola oraz Dyrektor Instytutu Śląskiego zapraszają natomiast na opolski rynek, gdzie otwarciem wystawy “Powstańcy Śląscy – patroni ulic Opola” rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, który obejmie liczne koncerty, warsztaty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i poczęstunek, a o po zapadnięciu zmroku, o godz. 17.30 – spektakularną inscenizację “III Powstanie Śląskie”, która zostanie wyświetlona na budynku Ratusza.
Obchody niepodległościowe będą miały miejsce również w innych miastach regionu. Zapraszamy w szczególności do Muzeum Ziemi Kozielskiej na trwający już od dzisiaj Tydzień Patriotyczny, którego partnerem jest Instytut Śląski.
Instytut jest również oficjalnym partnerem meczu piłki ręcznej Gwardii Opole z Wisłą Płock, który odbędzie się 12 listopada w opolskiej Stegu Arenie w patriotycznej i powstańczej oprawie nawiązującej do jutrzejszego święta oraz trwających obchodów 100-lecia powstań śląskich.
Wszystkich, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w ww. wydarzeniach zapraszamy natomiast przed telewizory, bo również jutro, o godz. 9.15 (retransmisja o godz. 12.25) na antenie TVP3 Opole będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego “Bój o Śląsk” – przygotowanego na zlecenie Instytutu Śląskiego, zbioru wywiadów z historykami, znawcami tematu powstań śląskich.
Zapraszamy i zachęcamy do wspólnego świętowania!
Projekty
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1897 – w Katowicach urodził się Henryk Grzondziel (zm. 24 maja 1968 r. w Grudzicach, obecnie część Opola), biskup sufragan gnieźnieński i sufragan opolski, profesor Seminarium Duchownego we Wrocławiu
- 1910 – w Budapeszcie zmarł Adam Sikora (ur. 21 grudnia 1846 r. w Żukowie Górnym na Zaolziu), polski działacz społeczny, filantrop
- 1944 – w Moskwie podpisano porozumienie między Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego (PKWN) a rządem ZSRR o polsko-radzieckiej granicy państwowej, w zamian za zgodę PKWN-u na ustalenie polskiej granicy wschodniej w oparciu o linię Curzona, rząd radziecki zobowiązał się do popierania na forum międzynarodowym praw Polski do granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej
- 1953 – w Opolu zmarł Stanisław Wasylewski (ur. 18 grudnia 1885 r. w Stanisławowie), dziennikarz, eseista, krytyk literacki, tłumacz, autor m.in.: Na Śląsku Opolskim (1937), Legendy i baśnie śląskie (1947)