W dniach 22 lutego – 8 marca 2021 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Instytut Śląski przeprowadził konkurs językowy. Zadania konkursowe, prócz rozwiązania krzyżówki tematycznej polegały na podzieleniu się rodzinnym socjolektem uczestnika, czyli podaniu wyrazu lub wyrażenia (wraz z wyjaśnieniem), używanego w domu rodzinnym, a nie spotykanego powszechnie poza tym środowiskiem oraz na stworzeniu nowego słowa, które nie istnieje w słownikach i wyjaśnieniu co ono oznacza.
Ponieważ konkurs wymagał kreatywności, chcielibyśmy wyróżnić kilka przykładów socjolektu i autorskich neologizmów zarówno zwycięskich zgłoszeń, jak i pozostałych:
kwieci wiadro – wazon
ciucium – słodycz, łakoć
rozhumorowany – bez humoru, smutny, markotny. Np. Antek jest dziś bardzo rozhumorowany, bo się nie wyspał
wyklumkane – wymoczone. Np. chleb wymoczony w wodzie
gregrać – grać w grę komputerową. Np.: Basia jeszcze gregra, skończy za pięć minut
Zgodnie z Regulaminem nagrody otrzymują 4 pierwsze osoby:
Adresy mailowe nagrodzonych osób:
j************e@z**********k.pl;
b*************k@s***********k.pl;
w*******k@g***l.com;
n************a@o**t.pl
Oraz jedna osoba wylosowana spośród pozostałych uczestników:
j***************0@g***l.com
Dziękujemy za udział i gratulujemy twórczego podejścia do zadań!
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1845 – w Pszczynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Polskiego”
- 1848 – w Cieszynie ukazało się pierwsze numer czasopisma „Nowiny dla Ludu Wiejskiego”
- 1863 – w Kłecku k. Gniezna urodził się Józef Dreyza (zm. 6 maja 1951 r. w Siemianowicach Śląskich), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
- 1881 – w Brzęczkowicach k. Mysłowic urodził się August Hlond (zm. 22 października 1948 r. w Warszawie), biskup diecezji katowickiej, arcybiskup metropolita gnieźnieński, poznański i warszawski, prymas Polski
- 1893 – w Raciborzu urodziła się Maria Kujawska (zm. 23 maja 1948 r. w Pszczynie), lekarka, działaczka społeczna i polityczna, uczestniczka III powstania śląskiego, posłanka na Sejm Śląski, współzałożycielka Instytutu Śląskiego, w 1944 r. aresztowana i osadzona w KL Ravensbrück
- 1921 – zakończyło się III powstanie śląskie