Zakład Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska przygotował wystawę, której pomysłodawcą jest dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. Ekspozycja „Chwycić za serce” to wynik projektu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”, realizowanego w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, którego koordynatorem jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia.
Wernisaż wystawy odbył się 6 czerwca br. w Instytucie Śląskim. Podczas spotkania Leokadia Drożdż koordynator regionalny na Śląsk Opolski projektu, przedstawiła jego założenia, dr Magdalena Przysiężna-Pizarska opowiedziała o genezie powstania wystawy, natomiast o swojej pasji mówił właściciel kolekcji Tomasz Czorny, który oczarował słuchaczy swoją gwarą i wiedzą na temat śląskich tradycji, dawnych strojów oraz wyposażenia domostw, stanowiących oś i motyw przewodni wystawy.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji znajdującej się na III piętrze Instytutu Śląskiego przy ul. Piastowskiej 17 w Opolu. Można również umówić się na grupowe zwiedzanie wraz z komentarzem po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z opiekunem wystawy dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską – tel. 516 120 973.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1582 – wielki pożar zniszczył zabudowę Głogówka
- 1817 – w Częstochowie urodził się Teodor Heneczek (zm. 10 listopada 1888 r. w Netrebce), górnośląski drukarz, redaktor i wydawca, założył w Piekarach Śląskich własną drukarnię, wydawał książki do nabożeństwa, śpiewniki, literaturę staropolską, kalendarze oraz dzieła górnośląskich pisarzy, drukował również polskie czasopisma, takie jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik Katolicki”, „Poradnik dla Ludu Górnośląskiego”, „Zwiastun Górnośląski”
- 1961 – w Katowicach zmarł Józef Grzegorzek (ur. 5 marca 1885 r. w Marklowicach Dolnych k. Wodzisławia), działacz narodowy, organizator Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, powstaniec śląski, w czasie II wojny światowej więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau