4 listopada br. Instytut Śląski w Opolu zamierza zorganizować konferencję pt. 100 lat demografii w Polsce. Aspekty regionalne. Konferencja odbędzie się wyłącznie w warunkach ustania zagrożenia epidemicznego, w przeciwnym wypadku termin jej organizacji zostanie przesunięty.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o konferencji oraz zgłoszenia chęci udziału przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego:
Konferencja 100 lat demografii Opole 2020 (PDF)
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. W ramach projektu “Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1601 – urodził się Fryderyk Wilhelm (zm. 19 sierpnia 1625 r. w Kolonii), ostatni piastowski książę cieszyński
- 1885 – założono Macierz Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego, obecnie Macierz Ziemi Cieszyńskiej
- 1919 – na Górnym Śląsku odbyły się wybory do rad gminnych, które przyniosły zwycięstwo polskim kandydatom
- 1938 – „Noc Kryształowa” w Niemczech, podczas której spalono synagogę w Opolu
- 1940 we Lwowie zmarł Konstanty Wolny (ur. 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie k. Mikołowa), działacz narodowy i społeczny na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownik Wojciecha Korfantego, pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego
- 1998 – w Opolu przy ul. Barlickiego z inicjatywy profesora Michała Lisa, przy wsparciu dyrektora PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu profesora Wiesława Lesiuka i dyrektora Akademii Ewangelickiej w Mülheim an der Ruhr doktora Dietera Bacha, została odsłonięta tablica pamiątkowa w miejscu spalonej podczas „Nocy Kryształowej” w 1938 r. synagogi