Zapraszamy na otwarcie wystawy “Ślązacy dla Niepodległej”, które odbędzie się w holu Urzędu Wojewódzkiego w Opolu przy ul. Piastowskiej 14 dnia 7 września 2019 r. (sobota) o godz. 15:00.
Będzie to wydarzenie realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wystawa jest częścią projektu realizowanego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorem jest Instytut Śląski we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego, Archiwum Państwowym w Opolu, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, Instytutem Pamięci Narodowej – Delegaturą w Opolu oraz Siecią Ziem Zachodnich i Północnych.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1807 – w Gliwicach urodził się Franz Goretzki (zm. 26 kwietnia 1872 r. w Opolu), prawnik, burmistrz Opola w latach 1841–1853 i 1855–1871, reprezentant opolskiego okręgu wyborczego do parlamentu w Berlinie, wiele wysiłku wkładał w poprawę infrastruktury i wyglądu Opola
- 1873 – w Mysłowicach urodził się Jan Wysocki (zm. 3 października 1960 r. w Katowicach), rzeźbiarz, medalier, malarz, założyciel prywatnej szkoły sztuki, prowadził kursy rysunku w polskich gimnazjach w Sosnowcu i Bytomiu, wicedyrektor Wydziału Rzeźby i Brązownictwa w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy, kierownik Wydziału Rzeźby i Brązownictwa w Instytucie Sztuk Plastycznych, w czasie II wojny światowej organizował tajne kursy z zakresu malarstwa i medalierstwa
- 1890 – w Katowicach zmarł Kazimierz Skiba (ur. 27 lutego 1812 r. w Katowicach), zwany ostatnim polskim sołtysem Katowic przed uzyskaniem w 1865 r. praw miejskich, sprzeciwiał się, wraz z innymi członkami rady gminy, planom przemysłowej i urbanistycznej transformacji Katowic
- 1919 – Tymczasowy Naczelnik Państwa wydał dekret o dokooptowaniu do składu Sejmu Ustawodawczego przedstawicieli Górnego Śląska w Reichstagu – Wojciecha Korfantego (1873–1939), Wojciecha Sosińskiego (1872–1934), Pawła Brandysa (1869–1950), Pawła Dombka (1865–1925), Pawła Pośpiecha (1879–1922)