Na półkach księgarni Instytutu czekają na Państwa także nieco starsze publikacje, których wartości nie da się rozpoznać po jednym spojrzeniu na okładkę, tytuł, rok wydania czy cenę (nierzadko jednocyfrową). Chcielibyśmy opowiedzieć o nich kilka słów.
W serii „Infrastruktura społeczna” ukazały się w czasie przełomu, w roku 1991, publikacje opracowane w ramach Centralnego Programu Badań Podstawowych (CPBP). Dwie z nich, w liczbie jeszcze tylko kilku egzemplarzy, Instytut nadal ma w swoich zasobach w cenach 1,05 i 2,10 PLN. Dla dzisiejszego Czytelnika – nie tylko badacza nauk społecznych – jest to okazja, żeby z perspektywy trzech dekad przyjrzeć się ówczesnym przeobrażeniom życia w Polsce.
Stanisław Grycner, Samorząd pracowniczy w infrastrukturze społecznej to publikacja, która kreśli obraz, rolę i pozycję samorządu w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym, szczególnie w kontekście polityki społecznej. Powstała w epoce przełomu i przedstawiała nowe szanse rozwoju przy nowym prawodawstwie. Kluczowym pojęciem stała się podmiotowość, która w sytuacji wielkich przemian powinna zostać utrzymana i wzmocniona. Szczególnym przejawem samorządności są związki pracownicze. Autor omawia także głębiej samorządność nauczycielską, akademicką, w służbie zdrowia i wybranych instytucjach kultury, wysuwając propozycje nowych rozwiązań prawnych i porównując sytuację w Polsce z innymi krajami. Już w latach 80. XX w. działalność ta, podlegająca dotąd państwu, zaczęła przejawiać coraz większą różnorodność organizacyjną, a partycypacja nie była słowem obcym.
Inwestycje jako czynnik kształtujący zasoby infrastruktury społecznej
Zbigniew Mikołajewicz, Inwestycje jako czynnik kształtujący zasoby infrastruktury społecznej to publikacja analizująca i diagnozująca zjawiska społeczne i ekonomiczne oraz formułująca uwarunkowania i instrumenty osiągania postępu w warunkach przewagi popytu nad podażą. Dzięki takim diagnozom można formułować prognozy, programy i modele na przyszłość. Dotyczy to m.in. wielkości, dynamiki, struktury i rozmieszczenia zasobów oraz efektywności ich wykorzystywania. Autor uwydatnia przedefiniowanie, jakiemu uległo w okresie transformacji pojęcie rachunku ekonomicznej efektywności inwestycji. Wcześniej to, co było z natury nieefektywne (a więc inwestycje infrastruktury społecznej), niezwiązane z przemysłem i mierzalnym wytwarzaniem dóbr, pozostawało na marginesie zainteresowań.
Projekt
Szukaj książek
Tego dnia w roku…
- 1848 – w Cieszynie ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Cieszyńskiego”, wydawanego wspólnie przez Pawła Stalmacha (1824–1891), Andrzeja Cinciałę (1825–1898) i Ludwika Kluckiego (1801–1877)
- 1916 – w Wójtowej Wsi (obecnie część Opola) urodziła się Anna Smolka (zm. 11 lipca 1992 r. w Starych Siołkowicach), działaczka społeczna, działała w Związku Polsko-Katolickiej Młodzieży na Śląsku Opolskim, kierowniczka personalna działu kadr Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Opolskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, matka chrzestna statku SS „Opole”
- 1945 – kapitulacja niemieckiego garnizonu we Wrocławiu zakończyła największą bitwę II wojny światowej na Śląsku
- 1945 – ustawa Krajowej Rady Narodowej zniosła Statut organiczny dla województwa śląskiego z 1920 r., likwidując autonomię województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej
- 1945 – w Prószkowie zmarł Józef Kubis (ur. 19 marca 1874 r. Proszowie k. Namysłowa), ksiądz, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, prałat, inicjował budowę kościołów m.in.: w Opolu pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w Luboszycach, Opolu-Szczepanowicach, Sławicach, Gosławicach i na Półwsi, rozbudował kościół św. Sebastiana w Opolu, dbał o rozwój Szpitala św. Wojciecha
- 1948 – w Krakowie zmarł Jan Koj (ur. 29 lipca 1888 r. w Komornikach k. Krapkowic), powstaniec śląski, działacz samorządowy, poseł na Sejm RP i Sejm Śląski
- 1951 – w Siemianowicach Śląskich zmarł Józef Dreyza (ur. 5 lipca 1863 r. w Kłecku k. Gniezna), działacz społeczny i narodowy, powstaniec śląski, prezes dzielnicy śląskiej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”